LUFU.WEBGARDEN.cz | The Prodigy & Radiohead

stránky jsou optimalizovány pro prohlížeč Mozilla Firefox

Radiohead

je britská rocková skupina, která vznikla v roce 1989 v Oxfordu. Zpočátku se jmenovala On A Friday. Jejími členy jsou frontman a zakladatel Thom Yorke (zpěv, kytara, klávesy), Jonny Greenwood (kytara, syntetizátor), Colin Greenwood (baskytara), ED O'Brien (kytara, zpěv), Phil Selway (bicí).

Skupina je zapamatovatelná především charakteristickým zpěvem Thoma Yorkea, svými texty, které jsou mnohdy složitější k pochopení, ale mají velkou hloubku. Co se týče stylu hudby, jedná se  o jakýsi alternativní rock s prvky elektroniky, nelze ho zcela určit, každé album je trochu jiné až úplně odlišné.

Kapela se proslavila díky hitu Creep z alba Pablo Honey z roku 1993. Avšak důležitým mezníkem byl rok 1995 a album The Bends s pilotním singlem Street Spirit (Fade Out), které bylo velmi dobře přijato kritikou, ale nezaznamenalo příliš veliký komerční úspěch.

Do širšího povědomí se kapela dostala až s následující deskou Ok Computer, která vyšla v roce 1997. Album se drželo nějakou dobu na první pozici britské hitparády a kritikou bylo označováno za jedno z nejlepších alb všech dob. Tím kapela potvrdila svoji vyjímečnost.

V roce 2000 vydali další řadové album nesoucí název Kid A. Tato deska byla naprosto odlišná od těch předchozích. Typické kytary nahradila elektronika s pomalými rytmy, bicí jsou automatické, objevuje se zkreslený hlas Yorkea a jednoduché texty. Za tento počin získávájí v roce 2001 cenu Grammy za nejlepší alternativní album.

V témže roce vychází deska Amnesiac s pilotním singlem Pyramid Song, pro který byly natočeny dva videoklipy. Album se opět dostalo do prvních příček hitparád.

Šestým albem je Hail To The Thief vydané v roce 2003. Tato deska je jedněmi vyzdvihována, druhými zatracována. Člověk by si však měl udělat vlastní názor.

Od roku 2005 kapela pracovala na sedmém albu, které je mělo posunout  zase o kus dál.

Věrným fanouškům pomohl krátit čekání na novou desku Thom Yorke s jeho sólovým počinem The Eraser vydaným v roce 2006. Album se zvukově podobá desce Kid A, ale jsou zde propracovanější texty. Deska vyajdřuje Yorkeovy pocity.

V pořadí sedmé album je již na světě. Vyšlo 10. října 2007, jmenuje se In Rainbows a obsahuje 10 skladeb. Deska vyšla v elektronické podobě a to jako placený download. Zajímavostí jistě je, že závisí na každém zvlášť, jakou cenu si za tento balíček určí. Album má však vyjít i na cd nosičích a to v prosinci roku 2007 pod labelem XL Recordings. Deska podle mnohých fanoušků splnila očekávání. Ač obsahuje poměrně málo skladeb, většina z nich je dost dobrá. Každá píseň chce však svůj čas na pochopení a vžití. Po prvním poslechu se deska jeví jako obyčejný průměr. Má ale takový potenciál, že si ji později zamilujete.