LUFU.WEBGARDEN.cz | The Prodigy & Radiohead

stránky jsou optimalizovány pro prohlížeč Mozilla Firefox

The ProdigyU zrodu této skupiny stál muž jménem Liam Howlett, muž, který tvoří všechnu hudbu od začátku do konce. Avšak bez ostatních členů by zdaleka nedosáhl takového úspěchu. Ale zpět k počátkům.

Jak už jsem zmínil, začalo to u Liama, který se už jako malý kluk věnoval hraní na hudební nástroje, avšak ne takovým, jakým dnes. Rodiče ho nutili ke hře na piano, což ho samozřejmě nebavilo. Líbila se mu elektronická hudba, která se v té době teprve rozjížděla a líbil se mu hip hop. Zajímal se o mixování hudby a tak to zkoušel na obyčejném magnetofonu, kde mixoval dohromady zvuky z dvou kazet.

Postupně se dostával k lepším mašinám a začal tak rozvíjet svůj talent. Jako teenager posílal své mixy do radiových soutěží, kde se dostával do popředí a slavil tak první amatérské úspěchy.

Po těchto úspěších zkoušel hrát i naživo v různých klubech, kde jednoho dne potkal Leeroye Thornhilla s Keithem Flintem, kteří pařili na jeho muziku. Líbilo se jim to natolik, že si vyžádali jeho nahrávky a vymysleli si k nim různé taneční kreace. Po čase začali vystupovat Liamem po klubech, ale pouze jako tanečníci.

Liam poslal svoje nahrávky do tehdy začínajících XL Recordings, kde se chytá. Kapele však chyběl ještě jeden důležitý prvek pro živá vystoupení a tím byl MC. Skupina tak objevuje rappera Maxima Reality a jsou nyní kompletní. Liam pojmenoval nově vzniklou skupinu The Prodigy podle jakéhosi nástroje. Ostatní s názvem souhlasili a tak vznikla legenda elektronické hudby 90. let.

The Prodigy se začínají rozjíždět v profesionálním měřítku, kde jeden vydaný singl střídá druhý. Úplně prvním společným singlem byl What Evil Lurks vydaný v roce 1991. Následovali další a v roce 1992 vyšlo debutové album Experience obsahující 12 pecek nesoucí se v duchu tehdejší rave scény a breakbeatu.

V roce 1994 přichází druhé řadové album s názvem Music For The Jilted Generation, které je úplně odlišné od toho prvního, je mnohem temnější a propracovanější, plné všemožných zvuků od roztříštěného skla po děsivý smích.

Největší zlom přichází v roce 1997 s třetím albem The Fat Of The Land. Opět změna stylu, ve skladbách se objevují elektrické kytary, prvky hip hopu a nově vokály Keitha a Maxima. Keith t
ak o sobě dává vědět ne jen jako exhibicionistický tanečník, ale i jako zpěvák s velmi charakteristickým hlasem. Tímto albem se skupina proslavila na celém světě hlavně díky singlům Breathe a Firestarter.

V této době byli Prodigy na vrcholu a koncertovali asi do roku 1999. Poté se na dlouhou dobu stáhli, a nikdo o nich téměř nic nevěděl. Objevovali se spekulace, že se skupina rozpadla, nebo že Keith zemřel na předávkování, což samozřejmě není pravda, ale někdo si to myslí dodnes. V tomto období navíc odchází Leeroy Thornhill, který se už nikdy nevrátil a dal se na vlastní sólovou kariéru.The Prodigy jsou tak už pouze ve třech.

Po dlouhém čekání se v roce 2002 představují s novým singlem Baby's Got A Temper. S
ám Liam o tomto singlu prohlašoval, že je to to nejhorší, co kdy vydal. Klip k tomuto singlu byl natočen v české republice a údajně vznikl tak, že se Liamovi zdál podobný sen.

Pak přichází rok 2004 a na pultech se objevuje zatím poslední album Always Outnumbered Never Outgunned. Již tradičně stoprocentní změna stylu, bez Keithových a Maximových vokálů. Na desce je pár spíše neznámých hostů. Vychází jednotlivé singly z alba a skupina začíná zase hojně vystupovat. Mohli jsme je vidět naživo i v Brně nebo v Praze. Mezitím vydávají i kompilaci Their Law Singles 1990-2005.

Momentálně skupina pracuje na novém albu, o kterém se toho zatím moc neví a neni známo, kdy bude hotové. Před nedávnem se ale objevil nový track Shadow, takže nás třeba již brzy překvapí.